geri

Yağları kasa dönüştürmek

05/06/2020

Böyle popülist bir başlık attım ki yazı dikkat çeksin😀 Aslında yağların doğrudan kasa dönüşmesi diye bir şey mümkün değil. Ama (özellikle uzun süredir hareketsiz bir yaşantınız varsa) bir yandan yağ yakıp bir yandan da kas hacminizi artırmanız mümkün.

Bu sabah 69.2kg tartıldım. Son 1 hafta her sabah hemen hemen aynı saatte tartılarak elde ettiğim ağırlık grafiğim şöyle:

Bazı günlerdeki ciddi dalgalanmalar sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bir haftalık grafiği paylaşmamın amacı buydu aslında. Günlük ağırlığınız çok değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple haftalık ortalama ağırlığınızı takip etmelisiniz. Aşağıdaki grafik haftalık ortalama ağırlığımın son 9 hafta içinde ciddi şekilde azaldığını gösteriyor.

Bu grafikleri neden paylaştım? Yağ yakmak, kas yapmak veya ikisini bir arada yapmak istiyorsanız vücudunuzdaki değişimi düzenli olarak takip etmelisiniz. Ayrıca her sabah erkekseniz göbeğinizi, kadınsanız hem göbeğinizi hem de kalçanızı ölçmelisiniz. Ölçmezseniz gelişemezsiniz. Çünkü daha sonraları da bahsedeceğim gibi beslenmenizi ve egzersizlerinizi bu verilere göre ayarlayacaksınız.

Tartıldıktan sonra moka pot ile bir fincan kahve demledim. Kahvemi yudumlarken bu yazının ilk birkaç paragrafını kaleme aldım. Sonrasında hala hiçbir şey yememişken evde 5–6 dakika kardiyo yaptım. Aç karnına egzersiz yapmak hem yağ yakmaya yardımcı oluyor hem de metabolizmayı hızlandırması sebebiyle güne daha iyi bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Sabahları ne tür egzersizler yapabileceğinize de daha sonraki yazılarda değinirim.

Birazdan kahvaltımı yapacağım ve bilgisayarın başına geçeceğim. Kendimi oldukça zinde hissediyorum ve güne hazırım😃

Bu yazıda yağ yakarken kaslarınızı korumanın ve hatta artırmanın yolunun ölçümden ve bazı alışkanlıklardan başladığını göstermeye çalıştım. Yağ yakmak için gerekli olan kalori açığını nasıl oluşturacağınızı da yarın anlatmaya çalışayım👋

Follow me on Twitter