geri

Ulaşılabilir hedefler belirlemek

12/06/2020

Bir hedefiniz olmalı. Daha önce de kaliteli beslenmek için hedef belirlemekten bahsetmiştim. Bu hedef sizin özellikle beslenme ve egzersiz seçimlerinde karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Hedefiniz yoksa, yani ne yapmak istediğinizi bilmiyorsanız ordan oraya savrulacaksınız.

Hedef koymanın diğer bir faydası da o hedefe bağlı kalabilmek ve oraya doğru sabırla ilerlemek. Sabırdan sanırım her yazımda bahsediyorum ama önemini sanki yeterince anlatamıyormuşum gibi geliyor. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın sihirli bir formülü yok. Yalnızca düzenli ve sürekli çalışmanız gerekiyor. Bunu yazarken aklıma instagramdaki diyetisyenlerin paylaştığı ödem attırıcılar, sarkma önleyiciler vs. geldi. Güzel yurdumun insanları hep bir ödem sahibi, hep su tutuyorlar🙂 O yüzden su içseler yarıyor. Hayır, tek yapmamız gereken popomuzu o birkaç bin liralık çalışma koltuğundan kaldırıp sabırla çalışmak.

Bu yola girdiğinizde şunu kabul etmeniz lazım. 1 ay, 3 ay, 1 yıl değil; ömrünüz boyunca uygulayabileceğiniz alışkanlıklar edinmeniz gerekiyor. Bunu derken 3 ayda hiç sonuç alamazsınız demiyorum. Özellikle spora yeni başlayan biri 3 ayda inanılmaz sonuçlar alabilir. Ama bu kişi 3 ayın sonunda eski yaşantısına dönerse çok değil 1–2 ayda tüm kazanımlarını kaybedecektir.

Biraz da başlıktaki ulaşılabilirlikten bahsetmek istiyorum. Fitness dünyasına bir şekilde girdiyseniz, bu işe merakınız varsa, fit bir vücuda sahip olma hedefi koyduysanız internetten birçok insanı takip etmeye başlamışsınızdır. Instagram, youtube fitness fenomenleriyle dolu. Belki de kendinize orada gördüğünüz insanlar gibi bir vücuda sahip olma hedefi koymuşsunuzdur. Kendinize bunu yapmayın🙂 Nedenlerini anlatayım.

Öncelikle her şeyde olduğu gibi genetik faktörler çok önemli. Eğer gelişme çağında değilseniz boyunuzu uzatamazsınız, kemik yapınızı değiştiremezsiniz. Kaslarınızın bağlantı noktalarını aşağı yukarı kaydıramazsınız. Eğer karın kaslarınız parçalı değilse 7/24 karın çalışsanız da o kaslar parçalanmaz ve 6 pack sahibi olamazsınız. O fenomenler genelde genetik olarak kutsanmış kişiler oluyor ve normal dağılımdaki en iyi/en şanslı %1 içinde oluyorlar. Siz ise yüksek ihtimalle ortalama bir genetiğe sahipsiniz. Bu nedenle fenomenler gibi mükemmel değil ama güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz. İlla ki birini takip edecekseniz beni takip edin🙄 Ortalama bir insanın ne kadar gelişebileceği konusunda fikriniz olur.

Diğer bir konu da o insanlar ilk gençliklerinden beri spor yapıyorlar. Biz masabaşı çalışanların çoğu bu zamanı masabaşında geçirdik. Bu sebeple 2–3 yılda onlar gibi olmayı beklemek onların da emeklerine saygısızlık olur.

Özetle kendinize haksızlık etmeden zor ama ulaşılabilir hedefler belirlemenizi tavsiye ederim. Yarın da yürümenin kilo vermeye katkısından bahsedeyim👋

Follow me on Twitter