geri

PS1 ortam değişkeni ile UNIX konsolumuzu renklendirelim

02/06/2011

PS1 ortam değişkeni ile konsolda bizi karşılayan komut istemini değiştirebiliyoruz. Benim bu yazıyı yazmakta olduğum MacOS X sistemde varsayılan komut istemi aşağıdaki görüntüdeki gibi oluyor. Ubuntu ya da Pardus benzeri Linux dağıtımlarında da görüntü çok farklı olmuyor.

Internette araştırma yaptığımızda pek çok PS1 örneği bulabiliyoruz. Ben de bu araştırma sırasında çok beğendiğim bir örnek ile karşılaştım.

export PS1="\[\e[01;35m\][\t]\[\e[01;32m\]\u\[\e[01;34m\][\W]\`if [ \$? = 0 ]; then echo -e '\[\e[01;32m\]:)'; else echo -e '\[\e[01;31m\]:('; fi\` \[\e[01;34m\]$\[\e[00m\] "

Yukarıdaki komutu konsolunuza yapıştırırsanız aşağıdaki görüntüdekine benzer bir komut istemi elde edersiniz.

Sondaki gülücük(smiley) ile son çalıştırılan komutun dönüş değeri ifade ediliyor. Komut başarılı ise :) , başarısız ise :( gösteriliyor. Başarısız durumda neler olacağını görmek için aşağıdaki ekran görüntüsüne bakabilirsiniz.

Yazdığınız komutu kalıcı kılmak için .bashrc ya da .profile dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Burada güzel PS1 örnekleri mevcut. Burada da PS1 değişkeninin nasıl değiştirileceğine dair güzel açıklamalar var.

Follow me on Twitter