geri

9 Kasım 2012 NoSQL drinkup etkinliğinden kareler

11/11/2012

Şu yazımda da duyurmuş olduğum üzere yakın zaman önce Ankara NoSQL Topluluğu'nu kurmuş ve NoSQL drinkup isimli bir etkinlik planlamıştık. 9 Kasım 2012 akşamı bu etkinliği gerçekleştirme fırsatını bulduk. Dokuz kişi gibi önemli bir sayıda katılımın olduğu etkinlikte gerçekten çok eğlendik. Hatta abartmadan söylemeliyim ki bu etkinlik Ankara'da katıldığım en güzel etkinlik oldu. Bu yazımda fotoğraflarıyla birlikte etkinlikten bahsetmeye çalışacağım.

Etkinlik Inn Pub&Bistro'da gerçekleşti. Yenilenen mekanın orta katını ilk gördüğüm andan itibaren çok sevdim ve bu etkinlik için çok uygun olacağını düşündüm. Düşündüğüm gibi de oldu ve yuvarlak masa etrafında rahatça sohbet etme şansı bulduk.

Mekana ilk ulaşan Umut ve bendim. Gider gitmez KURAM isimli platformumuzun ODAK isimli node'larını ayağa kaldırdım. Her ODAK node'u aynı zamanda bir Hazelcast ve ElasticSearch node'u olarak görev yapıyor.

Yukarıdaki fotoğrafta terminal penceresinin sol üst köşesindeki bölmede lighttpd, diğer bölmelerde ise ODAK node'ları çalışıyor.

Bizden sonra gelen Adil'e platformun özelliklerini heyecanla anlattım. Özellikle full text search performansı Adil'i oldukça etkiledi. Ben de mutlu oldum, gülümsedim böyle. Çocuklar gibi şen oluşum bundandı.

Sonra tüm ekip geldi, muhabbet koyulaştı, neler yapabilirizi konuştuk. Yekmer sayesinde Ankara'da bir coworking space olduğunu öğrendik. Tüm bunlar olurken biramı kimseler kapmasın diye sıkı sıkı sarıldım, hepsini de içtim.

NoSQL ozanları Emrah ve ve Erdem'in sazı ellerine almaları uzun sürmedi.

Erdem Hadoop'un güzelliklerini anlattı heyecanla.

Hızını alamadı, MongoDB şöyle böyle dedi.

Sazı Emrah eline alıp MongoDB'nin güzelliklerini anlatmaya başlayınca boynunu büküp telefonuyla oynuyormuş gibi yaptı Erdem.

Emrah ve Erdem atışırken arada kalan Burak hayata küsmek üzereydi.

Ve küstü...

Ama sonra Erdem Hadoop-MongoDB savaşlarında bir adım öne geçerken Burak'ı da güldürmeyi başarmıştı.

Emrah gerçekten paralel MapReduce ihtiyacınız varsa çözüm Hadoop'ta diyerek son noktayı koydu.

Fotoğrafları çeken Ahmet hiçbir fotoğrafta yer almayarak büyük bir fedakarlık örneği gösterirken çalışma arkadaşı Özgür'ü kadrajın büyük kısmına almaktan da uzak durmadı.

Bir etkinlik böyle geçti. Darısı MongoDB drinkup etkinliğinin başına...

Follow me on Twitter