geri

Her Java geliştiricinin okuması gereken 5 kitap

27/10/2012
Yazılım geliştiriciler için çeşitli ortamlarda pek çok kaynak var ancak bazı kaynaklar var ki artık klasik konumuna geldiler. Bu yazıda Java geliştiriciler için olmazsa olmaz kitapları derlemeye çalıştım.

1. Effective Java Amazon
Joshua Bloch
Java Collections Framework ve JDK 5.0 dil yenilikleri gibi pek çok kilit noktada görev almış olan Joshua Bloch tarafından yazılmış bence gelmiş geçmiş en iyi Java kitabıdır. Java'nın mucidi James Gosling bu kitap hakkında "Keşke bu kitaba 10 yıl önce sahip olsaydım. Bazıları benim bir Java kitabına ihtiyacım olmayacağını düşünebilir ama bu kitaba ihtiyacım var." demiştir. Java dili ve genel olarak nesne yönelimli programlama hakkında harika tavsiyeler içerir.
2. Java Concurrency in Practice Amazon
Brian Goetz
İşlemcilerdeki çekirdek sayısının artışıyla birlikte daha da önemli hale gelen concurrent programlamayı Java bileşenleri üzerinden örneklerle açıklayan çok başarılı bir kitap. Her ne kadar Java 5 için yazılmış olsa da java.util.concurrent paketindeki en büyük değişiklik bu sürümde olduğundan günümüz ihtiyaçlarını yeterince karşılamaktadır.
3. Design Patterns, Elements of Reusable Object-Oriented Software Amazon
Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides
Profesyonel olarak program yazan herkesin baş ucu kitabı olan bence gelmiş geçmiş en iyi tasarım desenleri kitabıdır. 1994 yılında yayınlanmış olmasına rağmen içeriğiyle yıllara meydan okumaktadır. Kitaptaki örnekler C++ ve Smalltalk dillerinde olsa bile Java geliştiricileri için de mutlaka okunması ve her daim çalışma masasında bulundurulması gereken bir kitaptır.
4. Refactoring: Improving the Design of Existing Code Amazon
Martin Fowler
"Her aptal, bilgisayarın anlayabileceği kodu yazabilir. İyi programcılar insanların anlayabileceği şekilde kod yazarlar." sözünün sahibi Martin Fowler tarafından yazılmıştır. Programlama dilinden bağımsız olarak mevcut kodu refactor etme üzerine kurulsa da kaliteli kod yazmak için önemli bilgiler içermektedir.
5. The Pragmatic Programmer Amazon
Andrew Hunt, David Thomas
Programlama dilinden bağımsız olarak acemi ve uzman programcılar ile yazılım projesi yöneticilerine geliştirme sürecinin her aşaması için tavsiyeler barındırmaktadır.

Ne yazık ki bu kitapların Türkçe çevirileri olup olmadığını bilemiyorum. Bilenler yorum olarak bizimle paylaşırsa çok memnun olurum. Ayrıca listeye eklenmesinin uygun olacağını düşündüğünüz kitaplar varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz. Böylece bu listeyi hem zamanla büyütebiliriz hem de güncel tutarız.

Follow me on Twitter