geri

Esnetme hareketlerinin önemi

22/06/2020

Esnetme hareketleri spor yapan yapmayan her insan için önemli ama bizim gibi masabaşı çalışanlar için hayat kurtarıcı. Bu yazıda esnetme hareketlerinin neden önemli olduğundan bahsedeceğim ve bu hareketleri günlük hayatınıza dahil edebilmeniz için önerilerim olacak.

Gün boyu masabaşında çalışıyorsunuz. Son birkaç yılınız da yılda iki üç hafta kullandığınız izinler dışında böyle geçti. İş hayatına atılmadan önce de okul sıralarında dirsek çürüttünüz. Yirmili yaşların ilk yarısında pek hissetmediniz ama yaş otuza yaklaştıktan ya da biraz geçtikten sonra kas ağrılarınız başladı. Çalışırken boynunuz ağrıyor, omzunuz ağrıyor veya beliniz ağrıyor. Çalışma masası ve koltuktandır dediler. Birkaç bin liralık tasarım harikası ürünler edindiniz. Bunları instagram hesabınızdan paylaşırken altına ağrılarım neredeyse geçti diye yazdınız. Hayat çok güzeldi. Ta ki ağrılar geri gelene kadar…

Yanlış anlaşılmak istemem. Çalışma masası, koltuk, monitor mesafesi, masa yükseliği vs. çok çok önemli. Ama bunlar sorununuzu tam anlamıyla çözmeyecek. Belki siz de bunun farkına vardınız ve İşleyen demir ışıldar başlıklı yazımı okuduktan sonra direnç egzersizleri yapmaya başladınız. Bu çok güzel ama şunu belirtmem gerek, direnç egzersizleri durumu daha kötü hale getirebilir. Uzun süreli kas ağrılarınız varsa bu yazıyı okumak yerine önce uzman bir doktora görünün. Temel bir sağlık sorununuz yoksa doktor size fizik tedavi önerecektir. Hayatınız boyunca hastanede fizik tedavi alamayacağınıza göre artık bu yazıda önerdiklerimi uygulayabilirsiniz.

Kas ağrıları genelde bazı kasların zayıf, bazılarının da aşırı gergin olmasından kaynaklanıyor. Zayıf kasları güçlendirmek için direnç egzersizlerine devam etmelisiniz. Masabaşı çalışanların çoğunlukla göğüs kasları güçlü ve gergin, sırt kasları ise zayıf olur. Bu nedenle darebee.com üzerinde sırt egzersizleri bulmalı ve düzenli olarak yapmalısınız. Gergin kasları gevşetmek için ise esnetme(stretching) egzersizleri uygulamanız gerekiyor.

Neck & Shoulders Workout

Yukarıdaki esnetme egzersizi boyun ve omuzlar üzerine odaklanıyor. Yalnızca 5 dakikanızı alacak bu egzersizi her sabah masanıza oturduğunuzda yapabilirsiniz. Bunun dışında her direnç egzersizinden sonra esnetme egzersizi de yapmaya çalışın. Özellikle göğüs kaslarınızı her gün mutlaka esnetmelisiniz. Youtube’da bu konuda bolca video mevcut. 5 dakikada yüzlerce videoya ulaşmanız mümkün. Bunun yanında bir de masaj rulosu edinmenizi tavsiye ederim. Direnç egzersiziyle çalıştırdığınız kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

Yarın da duruş bozukluklarından bahsedeyim👋

Follow me on Twitter